12 lutego 2016

Kolejne przestępstwo w Trybunale Konstytucyjnym?

Trybunał Konstytucyjny poinformował, iż w dniu 8 marca rozpozna wnioski ws. zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Problem w tym, że chce to uczynić w sposób niezgodny z konstytucją i ustawą, co oznacza iż jego wyrok nie będzie miał żadnej mocy prawnej, a działanie sędziów TK należy ocenić pod kątem przestępstwa z art.231 KK.

- W dniu 29 prezes Rzepliński wydał zarządzenie wyznaczający pełny skład w składzie 10 osób do rozpoznania sprawy ws. zgodności ustawy z konstytucją. W tym samym dniu zarządzeniem połączono rozpoznanie wniosków grupy posłów i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego pod sygn. k 47/15. Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującą ustawą pełny skład wynosi 13 osób. Zatem doszło do wyznaczenia składu niezgodnego z prawem, albowiem Konstytucja wyraźnie stwierdza iż tryb pracy Trybunału określa ustawa.
- W kolejnych zarządzeniach z 7 i 8 stycznia dot. połączenia spraw przewidywano wciąż skład 10 osobowy.
- 14 stycznia Trybunał Konstytucyjny w składzie 12 sędziów wydał postanowienie ws. rozpoznania połączonych wniosków na rozprawie (2 sędziów TK Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski przedstawiło zdanie odrębne odnośnie postanowienia właśnie ze względu na skład niezgodny z obowiązującymi przepisami). To postanowienie wydano w składzie niezgodnym z treścią zarządzeń z dn. 29.12.2015, 7.01 i 8.01.2016.
- W zarządzeniu z dn. 15 stycznia dot. kolejne połączenia, prezes Rzepliński zmienił skład orzekający rozszerzając go do 12 sędziów (co nadal nie spełnia wymogu ustawowego).

W sprawie k 47/15 zatem wydawane są zatem zarządzenia prezesa i postanowienie składu sędziowskiego niezgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym (aktualnie obowiązującą) a tym samym niezgodnie z art.197 Konstytucji stanowiący iż organizację Trybunału oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. Skoro ustawa przewiduje pełny skład w wymiarze 13 sędziów, to ten wymóg musi być spełniony, przynajmniej do momentu aż Trybunał w takim składzie uzna, że jest on niezgodny z konstytucją.

Reasumując Prezes Rzepliński i sędziowie TK w sposób jawny naruszają przepisy prawa i próbują dokonać prawnego zamachu stanu. Takie działanie można zakwalifikować jako przekroczenie uprawnień na szkodę interesu publicznego tj. przestępstwo z art.231 KK.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz