7 grudnia 2015

Trybunał Konstytucyjny ukrył przed opinią publiczną fakt petycji i jej rozstrzygnięcie

7 grudnia Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE otrzymało rozstrzygnięcie datowane na 1 grudnia - petycji złożonej przez Stowarzyszenie 18 listopada ws. wyłączenia sędziów Trybunału z orzekania ws. zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Trybunał uznał, że żądanie wyłączenia sędziów zostało złożone przez podmiot do tego nieuprawniony. Tylko 3 sędziów się wyłączyło, a wyrok w sprawie 3 grudnia wydało 5 sędziów.

Co prawda Trybunał dopełnił formalności w zakresie rozstrzygnięcia petycji, jednakże sposób w jakim to uczynił budzi poważne zastrzeżenia. Trybunał nie odniósł się do kwestii petycji na rozprawie, nie poinformował chociażby telefonicznie lub mailem Stowarzyszenie o rozstrzygnięciu petycji (odpowiedź wysłano pismem zwykłym 2 grudnia br.). Pytanie dlaczego?

Ale sprawa ma jeszcze inny podtekst - Trybunał ukrył fakt petycji przed opinią publiczną (mimo wyrażonej expressis verbis zgody na ujawnienie danych podmiotu wnoszącego petycję), nie znajdziemy żadnej informacji na stronie Trybunału. Tym samym Trybunał naruszył art.8 ustawy o petycjach zgodnie z którym Na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego niezwłocznie zamieszcza się informację zawierającą odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz – w przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w art. 4 ust. 3 – imię i nazwisko albo nazwę podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, w interesie którego petycja jest składana. Informacja, o której mowa w ust. 1, jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji.

Czy Trybunał Konstytucyjny, który w tak elementarnych sprawach narusza przepisy prawa, powinien dalej istnieć? Naszym zdaniem - NIE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz