3 grudnia 2015

SKO odmawia przekształcenia udziału wieczystego w udział w prawie własności

26 listopada SKO w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie odmawiające wszczęcie postępowania ws. przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności (KOC/4508/Go/15). Z wnioskiem  o przekształcenie udziału wieczystego w udział w prawie własności wystąpili państwo Z. Zarząd Dzielnicy Mokotów odmówił wszczęcia postępowania ws przekształcenia całości nieruchomości. W zażaleniu wnioskodawcy wskazali, że wystąpili z przekształceniem udziału a nie całości nieruchomości, a zarząd dzielnicy powinno odnieść się do wniosku złożonego, a nie do innego jakim jest przekształcenie całości nieruchomości.
SKO podtrzymując postanowienie zarządu dzielnicy, powołał się na art.2 ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, który przewiduje wystąpienie przez wszystkich współużytkowników nieruchomości lub przynajmniej przez połowę (w tym ostatnim przypadku sprawa trafia do sądu). Kolegium także powołało się na fakt, iż rozwiązanie (jakim było możliwość indywidualnego wystąpienia) było rozważane w trakcie prac nad nowelizacją ustawy w 2009 r., jednakże wówczas Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że Proponowane rozwiązanie w praktyce prowadziłoby do sytuacji, w której na gruncie, na którym został wniesiony budynek, nadal występowałby użytkowanie wieczyste (przysługujące tym użytkownikom, którzy nie wyrazili wolę przekształcenia, w tym ewentualnie również spółdzielni) oraz własność. Przyjęcie takiego rozwiązania stoją na przeszkodzie zasadnicze względy natury systemowej. Zasadniczą cechą zarówno współużytkowania wieczystego, jak i współwłasności jest to, że każdemu ze współuprawnionych przysługuje prawo do całej rzeczy (w tym przypadku nieruchomości gruntowej). Prawo to jest jedynie ograniczone analogicznymi uprawnieniami pozostałych współuprawnionych. W przypadku współużytkowania wieczystego i współwłasności obowiązuje więc zasada, iż poszczególnym współuprawnionym nie mogą przysługiwać wyłączne prawa do określonej fizycznie części nieruchomości.... w przypadku dopuszczenia możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przez jedynie część współużytkowników wieczystych danej nieruchomości gruntowej, osoby te stałyby się, wraz ze Skarbem Państwa czy jednostką samorządu terytorialnego ...właścicielami całej nieruchomości. Jedynie zakres uprawnień poszczególnych współużytkowników nieruchomości w odniesieniu do tej nieruchomości wyznaczony byłby określonym ułamkiem (odpowiadającym wielkości udziału we współwłasności)... Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do zaburzenia jednolitej i spójnej koncepcji tego prawa. W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie by przewidzieć możliwość indywidualnego przekształcenia użytkowania wieczystego, a cała ta gatka-szmatka ministerstwa była bo to by zablokować przekształcenia (wiadomo że gdy potrzebna jest zgoda kilkudziesięciu sąsiadów, zawsze jeden się wyłamie bo brak pieniędzy, bo postępowanie spadkowe itp).

Jednak jest nadzieja, albowiem w Sejmie leży już petycja-projekt ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE umożliwiające przekształcenie udziału wieczystego w udział w prawie własności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz