9 października 2015

Projekt obywatelski ws. wieczystego trafił do Sejmu jako 4 projekty ustaw

W ubiegłym roku Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE zbierał podpisy pod projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie innych ustaw, który przewidywał m.in. zmniejszenie stawki wieczystego dla nieruchomości mieszkaniowych do 0,3% oraz możliwość przekształcenia udziału wieczystego w prawo własności, a w przypadku nieruchomości mieszkaniowych miało to nastąpić nieodpłatnie i z urzędu. Gdy w styczniu br do Sejmu trafiło tylko 15 tys podpisów (i 3 tys. w dalszych 2 miesiącach), niektórym wydawało się że projekt przepadł, a wysiłek nie poskutkował. Wydawało się...
Jednakże Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE się nie poddało, wykorzystał nowe możliwości prawne i silny zebranymi podpisami złożył 4 projekty ustaw faktycznie powtarzających zapisy projektu obywatelskiego. Pierwszy projekt o nieodpłatnym przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku nieruchomości mieszkaniowych był już przedmiotem dyskusji w komisji sejmowej. Kolejne 3 projekty trafiły dzisiaj i będą przedmiotem przyszłych rozstrzygnięć komisji sejmowej. Są to projekty ustaw: o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, o przekształceniu udziału wieczystego użytkowania w prawo własności oraz o udziale organizacji społecznych w postępowaniach sądowych.
Teraz wszystko w rękach posłów z Komisji Petycji. W ciągu 3 miesięcy (czyli do stycznia) powinni rozstrzygnąć kwestii powyższych inicjatyw ustawodawczych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz