22 sierpnia 2015

Zapłacił życiem za wolność słowa

W Meksyku znaleziono zwłoki zamordowanego fotoreportera Rubéna Espinosy. Przed śmiercią był torturowany. Razem z nim zginęła obrończyni praw człowieka Nadia Vera i trzy inne kobiety.

W jednej z najstarszych demokracji w Ameryce Łacińskiej za wolność słowa płaci się dziś krwią.Rubén to już czternasty dziennikarz zamordowany w stanie Veracruz, którego gubernator Javier Duarte nieraz otwarcie groził reporterom. Niemal żadna z tych zbrodni nie doczekała się wyjaśnienia.

Tym razem jednak tysiące ludzi wyszło na ulicę, a w meksykańskich i światowych mediach zawrzało oburzenie. Ludzie kultury z całego świata, w tym Hugh Laurie, Salman Rushdie i Margaret Atwood, razem z setkami innych dziennikarzy, pisarzy i artystów podpisali list otwarty domagający się sprawiedliwości dla zamordowanych meksykańskich dziennikarzy.

Władze Meksyku znają już ten list. Ale jeśli zbierzemy pod nim jeszcze milion podpisów i wydrukujemy go na pierwszych stronach meksykańskich gazet, nikt nie będzie mógł udawać, że problem nie istnieje. W ten sposóbpokażemy, że cały świat solidaryzuje się z walką o wolność słowa w Meksyku. Podpisz się pod listem: 

https://secure.avaaz.org/pl/ruben_global_l/?bedFHhb&v=63644

Meksyk jest dziś jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla dziennikarzy, na równi z krajami targanymi wojną, takimi jak Irak, Afganistan i Somalia. Odkąd władzę objął prezydent Enrique Peña Nieto, liczba napaści na przedstawicieli mediów wzrosła aż o 80 procent.

Od ponad dziesięciu lat przez Meksyk przetacza się fala brutalnej przemocy. Kartele narkotykowe toczą bezwzględną wojnę o kontrolę nad lukratywnym biznesem. Zabito już wielu dziennikarzy, którzy pisali o zbrodniach meksykańskich gangów – jednak zdaniem ekspertów wiele z tych zabójstw ma związek z ujawnianiem korupcji w świecie polityki. Znam to z własnego doświadczenia. Mnie również grożono śmiercią za artykuły o meksykańskiej polityce. Kilkakrotnie musiałam uciekać za granicę. Byłam więziona i torturowana na zlecenie skorumpowanych polityków.

W stanie Veracruz na południu Meksyku, gdzie pracował Rubén, w ciągu ostatnich lat zamordowano już 13 innych dziennikarzy. Wszystkie te zbrodnie miały miejsce za kadencji niezwykle aroganckiego gubernatora Javiera Duarte. Sam Duarte wielokrotnie groził reporterom, a niepochlebne zdjęcie, jakie zrobił mu Rubén Espinosa, rozsierdziło go tak, że kazał usunąć wszystkie egzemplarze czasopisma z kiosków w stolicy stanu.

W czerwcu Rubén Espinosa skarżył się znajomym reporterom, że śledzą go i próbują zastraszyć ludzie w mundurach służb bezpieczeństwa. Twierdził także, że jeden z urzędników władz stanowych groził mu osobiście słowami „przestań robić te zdjęcia, bo skończysz jak Regina” (dziennikarka Regina Martinez została zamordowana w 2012 roku).

Jednak tragiczna śmierć Rubena może wreszcie coś zmienić. Tysiące osób wyległo na ulice Mexico City, by wyrazić żałobę po zamordowanym dziennikarzu i domagać się sprawiedliwości. Jeśli staniemy z nimi ramię w ramię i opublikujemy ten przejmujący list, wyślemy władzom Meksyku jednoznaczny sygnał, że cały świat przygląda się ich działaniom, oczekując szybkiego osądzenia sprawców i zapobieżenia następnym zbrodniom.Podpisz list otwarty, by dziennikarze w Meksyku i w każdym innym kraju mogli pracować bez narażania życia: 

https://secure.avaaz.org/pl/ruben_global_l/?bedFHhb&v=63644
Społeczność Avaaz zawsze reaguje, gdy zagrożona jest wolność słowa. Dziś musimy stanąć w obronie niezłomnych reporterów i obrońców praw człowieka z Meksyku. Niech wiedzą, że nie są sami – temu właśnie służy globalna solidarność. Razem możemy wesprzeć najbardziej narażonych na przemoc dziennikarzy i położyć kres bezkarności ich morderców.

Nie pozwolimy zamknąć sobie ust!

Lydia Cacho, meksykańska dziennikarka i obrończyni praw człowieka, wraz z całym zespołem Avaaz.

Dowiedz się więcej:

Wirtualne Media: W Meksyku giną dziennikarze - pisarze i artyści protestują
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w-meksyku-gina-dziennikarze-pisarze-i-artysci-protestuja

PEN: List otwarty do prezydenta Meksyku Enrique Peñii Nieto: Żądamy śledztwa w sprawie zabójstw meksykańskich dziennikarzy oraz zapewnienia im bezpieczeństwa (tekst w j. angielskim)
http://www.pen.org/blog/president-pe%C3%B1a-nieto-investigate-murders-journalists-mexico-and-establi...
The Observer: „W Meksyku wymazuje się dziennikarzy” (tekst w j. angielskim)
http://www.theguardian.com/world/2015/apr/11/mexico-fearless-journalist-lydia-cacho

The Guardian: W Meksyku trwa atak na wolność słowa: „To rzeź dziennikarzy” (tekst w j. angielskim)
http://www.theguardian.com/world/2015/aug/04/journalists-mexico-press-freedom-photographer-ruben-esp...

The Daily Beast: Meksyk – makabryczny mord w ostatnim bezpiecznym schronieniu (tekst w j. angielskim)
http://www.thedailybeast.com/articles/2015/08/06/a-gruesome-murder-in-mexico-s-last-safe-city.html

DW: Meksyk – tu ginie wolność słowa (tekst w j. angielskim)
http://www.dw.com/en/opinion-mexico-where-freedom-of-the-press-is-being-killed/a-18633241

Reuters: Prokuratura potwierdza morderstwo fotoreportera w Mexico City (tekst w j. angielskim)
http://www.reuters.com/article/2015/08/03/us-mexico-crime-idUSKCN0Q70V320150803

BBC: Znaleziono zwłoki meksykańskiego fotoreportera Rubena Espinosy (tekst w j. angielskim)
http://www.bbc.com/news/world-latin-america-33753065

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz