26 sierpnia 2015

Stopnie naukowe z krajów zachodnich nie do końca uznane

Wielu naszych rodaków przebywa za granicą, studiuje i uzyskują stopnie naukowe. Przez wiele lat stopnie naukowe nadawane w krajach zachodnich nie były (w przeciwieństwie do tych z byłych krajów socjalistycznych) uznawane w Polsce, o ile nie dokonano tzw. procedury nostryfikacyjnej. Zmieniło się to kilka lat temu i obecnie zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65 poz. 595 z późn. zm.) - Stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki nadany przez uznaną instytucję posiadającą uprawnienie do jego nadawania działającą w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, jest równoważny ze stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki, o których mowa w ustawie
Lista tych instytucji jest publikowana na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/uznawanie-wyksztalcenia/akty-prawne.html#Lista_instytucji.

Jednakże nowe przepisy nie do końca rozwiązały sprawę. Stopień doktora uzyskany w USA czy Wielkiej Brytanii jest równoważny ze stopniem doktora w naszym kraju. Tyle tylko, że w Polsce wciąż rozróżnia się stopień doktora i doktora habilitowanego, podczas gdy w krajach anglosaskich nie ma habilitacji, zaś w innych krajach odchodzi ono do lamusa. Zatem niby uznano, a jednak uprawnienia naukowe nie są do końca tożsame, przynajmniej w zakresie habilitowanych. W celu ujednolicenia należałoby zlikwidować habilitację, jednakże jak do tej pory środowiska profesorskie i MNiSzW skutecznie blokowały jakiekolwiek próby zmian. Dlatego w ramach planowanej ofensywy legislacyjnej, Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE zapowiedziało złożenie projektu ustawy ws. zniesienia habilitacji. Czy zatem dojdzie do dobrej zmiany w sferze nauki? Czas pokaże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz