17 sierpnia 2015

Oszustwo referendalne zmiany sposobu finansowania partii politycznych

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 czerwca 2015 r. o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, jedno z pytań brzmi "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?” Na konferencjach prasowych, w przekazanych medialnych tymczasem Platforma Obywatelska wmawia, że Polacy będą odpowiadać na pytanie ws. zaprzestania dotowania z budżetu partii politycznych. Tylko, w żadnym ze słów pytania nie ma informacji, że chodzi o zniesienie finansowania budżetowego.

Obecnie Majątek partii powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z tego majątku, z dotacji i subwencji.  Partia nie może prowadzić działalności gospodarczej i przeprowadzać zbiórek publicznych. Partia polityczna może natomiast zaciągać kredyty bankowe na cele statutowe. 

Teoretycznie oczywiście możliwe jest zniesienie dofinansowania budżetowego partii politycznych, ale równie prawdopodobne jest, iż zmiana dotychczasowego sposobu finansowania może polegać na:
- umożliwienie działalności gospodarczej i przeprowadzenia zbiórek publicznych (do tej pory nie przewidziane)
- zwiększenia wysokości kwoty za jeden głos (obecnie od 5,77 do 0,87 zł w zależności od wyniku procentowego)
- zamianę corocznej subwencji na jednorazową i np. 4-krotnie wyższym zwrotem kosztów kampanii wyborczej
- likwidacji dofinansowania budżetowego dla małych partii (dziś od 3% głosów) i zwiększenia na rzecz większych (np. od 10%) itd.

Pytanie referendalne zatem tak skonstruowano, by w zależności od wyniku wyborów parlamentarnych umożliwić politykom dowolne kształtowanie sposobu finansowania, a nie zniesienia dofinansowania budżetowego. A zatem to pytanie referendalne jest zwykłym oszustwem.

6 WRZEŚNIA NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz