24 stycznia 2015

Czy PINB skontroluje cały teren robót budowlanych Galerii Sudeckiej?

Po katastrofie budowlanej z 12 sierpnia 2014 r. sprawa bezpieczeństwa przyszłej klientów Galerii Sudeckiej stanęła na porządku dziennym. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE najpierw ujawniło konkluzje ze sprawozdania z katastrofy budowlanej w dniu 12 sierpnia 2014 r. a skoro nie wywołało to odpowiedniej reflesji zwróciło się 19 stycznia br. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie kontroli całego terenu budowy Galerii Sudeckiej pod kątem stwierdzonych nieprawidłowości w sprawozdaniu z działalności komisji powołanej postanowieniem nr 101/14 z dn. 13.08.2014 przy realizacji danego odcinka oraz zwróciło się o wydanie postanowienia ws. wstrzymania prowadzenia robót budowlanych.

Jak stwierdza Stowarzyszenie Jak wynika z ekspertyzy technicznej opracowanej przez Instytut techniki Budowlanej z siedzibą w Warszawie na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych z m-ca września określono klasę betonu w części zawalonej konstrukcji stropu jako C16/20. Poddany badaniom kontrolnym beton nie osiągnął wymaganej projektem klasy C25/30. Co prawda przedstawiono kolejne badania mające świadczyć, iż normy wytrzymałościowe są przestrzegane, jednak wobec niespójności badań, wymagane byłoby dalsza weryfikacja zwłaszcza na innych odcinkach budowy... nieprawidłowości: zmiany w ostatniej chwili w projekcie wykonywanym, nienależyta staranność, pośpiech i praca po zmroku, wątpliwej jakości beton, które wystąpiły na danym odcinku Galerii Sudeckiej prawdopodobnie występują na innych odcinkach budowy, a przynajmniej cały obiekt winien zostać zweryfikowany pod tym kątem. Wydaje się bowiem, iż cel jakim jest jak najszybsze oddanie Galerii Handlowej przesłania zdrowy rozsądek i względy bezpieczeństwa, co grozi w przyszłości katastrofą podobną do tej np. z supermarketu Maxima w Rydze na Łotwie z 2014 r. (zginęło 54 osoby, rannych 38)...występuje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników jak i obywateli przyszłych użytkowników Galerii Sudeckiej, jeżeli zostanie ona wykończona w warunkach naruszenia norm bezpieczeństwa i budowy. Sprawozdanie z katastrofy budowlanej wskazuje na istnienie szeregu nieprawidłowości w trakcie robót budowlanych na jednym odcinku, ale te same przyczyny powodując podobne okoliczności, można domniemywać iż występuje one na innych odcinkach budowy. Brak weryfikacji w tej materii będzie równoznaczne z ewentualnym przyzwoleniem na nieprawidłowości budowlane, co może mieć tragiczne skutki w przyszłości w tym ludzki.

Stowarzyszenie wychodziło z założenia, że jeżeli nieprawidłowości występują na jednym odcinku, to z przezorności powinno się sprawdzić pozostałe odcinki, przynajmniej wyrywkowo. Tymczasem nic takiego nie uczyniono. Co zrobi PINB nie wiadomo, czy postawi na wymóg ostrożności i bezpieczeństwa przyszłych klientów, czy też przeważy interes wielkiej korporacji (Echo Investment), który chce jak najszybciej otworzyć ten obiekt handlowy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz