6 listopada 2014

SĄD WEZWAŁ DO UISZCZENIA OPŁATY OD ZAŻALENIA NA OPŁATĘ SĄDOWĄ?

Czy sąd może żądać opłaty od zażalenia na opłatę? Odpowiedź wydawałoby się oczywista. Nie byłoby to ani logiczne, ani zgodne z prawem, albowiem zgodnie z art.95 ust.2 pkt.2 ustawy o kosztach sądowych Nie pobiera się opłat od zażalenia na postanowienia sądu dotyczące wysokości opłaty. Tymczasem
Pełnomocnik państwa Z. złożył sprzeciw wobec orzeczenia kolegium w/s aktualizacji opłaty użytkowania wieczystego. Sąd Rejonowy Warszawa Praga zgodnie z utartym zwyczajem wezwał do usunięcia braków formalnych pozwu (oznaczenie pozwanego, wartości sporu, pełnomocnictwa i uiszczenia opłaty), co też zostało uczynione, z wyjątkiem kwestii uiszczenia opłaty sądowej. Pełnomocnik złożył bowiem zażalenie na wysokość opłat, zgodnie z wzorem opublikowanym przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste", zaznaczając iż wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu było bez pieczątki i bez podpisu oraz kwestionując przepisy w tej materii odpowiedniego zarządzenia ministra sprawiedliwości.
Zgodnie z właściwością, rozstrzygnięcie w sprawie opłaty podejmuje sąd wyższego stopnia czyli Sąd odwoławczy. Jednak jakież było zdziwienie, gdy 15.10 Sąd Rejonowy wezwał pełnomocnika użytkowników do uiszczenia opłaty sądowej 30 zł od ... od zażalenia (przypomnijmy na wysokośc opłaty, bo innego zażalenia pełnomocnik nie złozył), oczywiście wezwanie było znów bez podpisu i pieczątki. Pełnomocnikowi państwa Z. nie pozostało nic innego jak złożenie kolejnego zażalenia na wezwanie ws. opłaty od zażalenia na wysokość opłaty sądowej.
Ciekawe co wówczas uczyni Sąd? Czy wezwie znów do uiszczenia opłaty sądowej od zażalenia na wysokość opłaty od zażalenia na wysokość opłaty. Jeżeli tak by się stało, uzyskalibyśmy samonakręcającą się sprawę opłat i nie kończące się postępowanie, a w rezultacie niemożność rozpatrywania kwestii aktualizacji wieczystego. (sygn. akt. I C 1779/14)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz