21 listopada 2014

PO ROKU OD WSTĄPIENIA, SĄD WYRZUCA STOWARZYSZENIE Z POSTĘPOWANIA

Czy można odmówić dopuszczenia organizacji społecznej do postępowania, po roku od jego wstąpieniu i po wcześniejszym dopuszczeniu? Taka sytuacja nie wydaje się możliwa, a jednak w I wydziale Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście jak najbardziej.

W dniu 23 maja 2013 Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” wstąpiło do postępowania w sprawie o sygnaturze I C 2818/12 dot. aktualizacji opłat wieczystego użytkowania pani Janiny w trybie art.61 kpc w związku z faktem iż wieczyste użytkowanie zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 6 ustawy o VAT jest towarem, co implikuje konsumencki charakter sprawy. W dniu 29 sierpnia 2013 r. w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście odbyła się rozprawa, w której uczestniczyło Stowarzyszenie (o czym świadczy protokół i postanowienie z dn. 29.08.2013 ws. zawieszenia postępowania). Jak stwierdza postanowienie, Stowarzyszenie złożyło do akt sprawy odpis skargi z dn. 28.06.2013 do WSA w Warszawie ws. niezgodności z prawem uchwały kompetencyjnej. Przypomnijmy, iż pisma procesowe, dokumenty w postępowaniu składają jedynie uczestnicy postępowania. W dniu 29 sierpnia Stowarzyszenie uczestniczyło w rozprawie do samego końca, sędzia nie odmówił wówczas wstąpienia ani z urzędu ani wskutek opozycji. Zatem skoro w dniu 29 sierpnia nie wydano postanowienia ws. odmowy wstąpienia Stowarzyszenia do postępowania, zatem stało się ono pełnoprawnym uczestnikiem postępowania. Tego samego dnia na rozprawie na zgodny wniosek Stowarzyszenia i powódki, Sąd zawiesił postępowanie, w związku ze skargą do WSA.
29 października 2014 Sąd wydał postanowienie w/s podjęcia zawieszenia postępowania i odmowy dopuszczenia Stowarzyszenia do udziału w sprawie. Postanowienie wydane w tym trybie jest nieważne, albowiem żaden przepis prawa nie pozwala na wyrzucenie uczestnika czy też organizacji społecznej z postępowania. Z treści art.78 kpc jasno wynika, że wszelkie postanowienia w sprawie (odmowy wstąpienia Stowarzyszenia) powinny zapaść do najbliższej rozprawy czyli w danej sprawie do 29 sierpnia 2013 r. Zatem Sąd mógł odmówić wstąpienia Stowarzyszenia na rozprawie 29 sierpnia 2013 r. , ale nie mógł tego uczynić po rozprawie, zwłaszcza po roku.

Ponadto co prawda 16 lipca 2014 r. WSA w Warszawie odrzucił skargę Stowarzyszenia ws. uchwały kompetencyjnej, jednakże do dnia obecnego wyrok jest nieprawomocny, albowiem Sąd doręczył wyrok Stowarzyszeniu jako pełnomocnikowi 3 osób fizycznych (skarżących) ale nie doręczył Stowarzyszeniu jako uczestnikowi postępowania (dopuszczonego na rozprawie w dniu 16 lipca 2014 r.). Zatem wyrok WSA II SA/Wa1447/13 jest wciąż nieprawomocny, czyli nie ustała przyczyna zawieszenia postępowania.

Stowarzyszenie pismem z dn. 19 listopada 2014 r. wystąpiło z zażaleniem na postanowienie Sądu jako prawnie niedopuszczalnego i wniosło o wyłączenie sędziego a także przeniesienie sprawy do innego wydziału lub sądu. Nie ulega wątpliwości, iż sędzia uległ presji i dlatego wyrzucił stowarzyszenie z postępowania. Czy tak ma wyglądać demokratyczne państwo prawne?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz