20 października 2014

Rząd szykuje tzw. "urynkowienie" przekształcania wieczystego!

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Planowany termin przyjęcia ustawy - IV kwartał 2014.
Jak informuje na strone KPRM - zmiana przepisów polegać będzie na zastosowaniu mechanizmów rynkowych przy ustalaniu opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowych na rzecz użytkowników wieczystych. W szczególności zmieniona zostanie zasada i sposób ustalania opłaty za przekształcenie, uiszczonej na rzecz dotychczasowego właściciela, tj. Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a także modyfikacji ulegnie tryb dokonywania przekształcenia. Dodatkowo w projekcie zostaną uwzględnione wnioski legislacyjne dotyczące doprecyzowania przepisów w zakresie gospodarki nieruchomościami publicznymi (np. wnioski RPO, wnioski gmin).
Projekt ani założeń projektu do tej pory nie skonsultowano z organizacjami społecznymi. Nie wiadomo zatem, co ma oznaczać tzw. zastosowanie mechanizmów rynkowych przy ustalaniu opłaty przekształceniowej (czyżby obecne są zdaniem rządzących za niskie?). 17 października Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" zwróciło się zatem do Ministerstwa Infrastruktury o kopię projektu ustawy i wystąpiło o uwzględnienie w trakcie prac projektu obywatelskiego.

DOŁĄCZ DO ZBIERANIA PODPISÓW POD PROJEKTEM OBYWATELSKIM
http://serwis21.blogspot.com/2014/10/komitet-i-projekt-ustawy-sis-wieczyste.html

4 komentarze:

  1. Witam czy dobrze rozumiem ze wasz projekt nie zmienia nic w kwestii uprawnień do przekształcenia UW w prawo własności, a chodzi mi konkretnie o przepis gdzie widnieje że z przekształcenia mogą skorzystać tylko osoby które były użytkownikami wieczystymi w chwili wejścia ustawy w życie . Proszę o opd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Już obecne przepisy przewidują, że można przekształcić nabytą teraz nieruchomość UW w prawo własności, pod warunkiem że działka była w użytkowaniu wieczystym w 2005 r. (czyli przez poprzednika). Nie chodzi o osoby, ale o stan prawny na 2005 rok.
      2. Projekt zakłada, iż
      - Współużytkownik wieczysty może wystąpić z żądaniem przekształcenia udziału w prawie wieczystego użytkowania w udział w prawie własności.
      - Przekształcenie udziału w prawie użytkowania wieczystego w udział w prawie własności na rzecz osób fizycznych w przypadku nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe następuje z mocy ustawy i jest nieodpłatne. Sąd z urzędu dokona stosownych wpisów w księdze wieczystej..
      W obu przypadkach nie ma odniesień do art.1 ustawy czyli do roku 2005

      Usuń
  2. A co np., z użytkowaniem wieczystych które powstało np. W 2008 roku. Działka jest przeznaczona na cele mieszkalne, zabudowana domem mieszkalnym. W czy dzięki tej ustawie będzie możliwość przekształcenia tej nieruchomości we własność?

    OdpowiedzUsuń
  3. Skoro nasz przepis ws. gruntów mieszkaniowych nie odnosi się do art.1, to zgodnie z wykładnią literalną przepisu powinno także być objęte automatycznym przekształceniem.
    Na wszelki wypadek w pracach nad projektem ustawy w Sejmie (jeżeli do nich dojdzie) będziemy doprecyzować tą kwestię.

    OdpowiedzUsuń