20 czerwca 2014

Można ustrzec się przed podwyżką opłat wieczystego?

Podwyżki opłat wieczystego użytkowania są dla Warszawiaków dramatem. Podwyżki o kilkaset, a nawet tysiąc procent. Są już mieszkańcy, właściciele zwykłych mieszkań, którzy płacić muszą kilka tysięcy złotych rocznie. Szczególnie dotkliwe są opłaty dla emerytów i rencistów. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" zaproponowało obywatelski projekt ustawy zmierzający do obniżenia opłat i możliwości nieodpłatnego przeniesienia udziału w wieczystym użytkowaniu przeznaczonym na cele mieszkaniowe w udział w prawie własności w przypadku osób fizycznych - zob. W tej chwili trwa zbieranie podpisów celem zgłoszenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej a następnie projektu ustawy.
Jednak nie wiemy jak potoczą się losy projektu obywatelskiego, dlatego też ci którzy do tej pory nie otrzymali podwyżki lub się jej spodziewają (zarówno w Warszawie jak i w innych miastach) mogą podjąć czynność prawną uniemożliwiającą podwyżkę opłat wieczystego użytkowania. Jak - wszczynając postępowanie w/s obniżenia opłaty. W przypadku odmowy obniżenia lub milczenia urzędu, wówczas należy skierować sprawę do SKO (z poinformowaniem Urzędu). Od orzeczenia SKO będzie przysługiwał sprzeciw, następnie można zablokować procedurę na względach formalnych. I tak przez rok. dwa, trzy lata. Jednak dopóki trwa postępowanie w/s obniżenia, nie można dokonywać podwyżki (zwłaszcza iż ta ostatnia uzależniona jest od wysokości poprzedniej opłaty, która będzie przedmiotem ustalenia.

Podmioty prawne (z całego kraju) zainteresowane ustrzeżeniem się przed podwyżką mogą skontaktować się pod adresem dak1963@gmail.com. Oczywiście należy liczyć się z pewnymi kosztami, ochrona przed podwyżką będzie wiązało się z pewnym nakładem pracy specjalistó z tej dziedziny (działaniami obstrukcji prawnej).




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz