28 kwietnia 2014

PINB odmawia wydania nakazu rozebrania "Tęczy"

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlnaego odmówił wydania nakazu i rozbiórki tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie, o co wnioskował Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste".
Jak wyjaśnia PINB w przedmiotowej instalacji było przeprowadzone postępowanie legalizacyjne i obiekt ten nie jest obiektem tymczasowej i nie stanowi samowoli budowlanej (Czyżby, a gdzie było pozwolenie na budowę?) Sam fakt ponownego montażu instalacji, również nie podlega w niniejszym przypadku restrykcjom prawnym, gdyż jest to ten sam obiekt poddany jedynie zabiegom konserwacji, na którą nine jest wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie, o którym mowa w art,30 ust.1 Prawa Budowlanego, a lokalizacja instalacji Tęcza jest tożsama z dotychczasową. W odniesieniu do naruszenie zapisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu stacji metra "Politechnika" zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Warszawa centrum nr 496/XXXVI/2000 w dniu 28.08.2000 r. organ nadzoru budowlanego informuje iż odnoszący się do zagospodarowania Placu Zbawiciela (obszar 3 kpm) §222 nie zabrania sytuowania tego typu obiektów w przedmiotowej lokalizacji (ale też nie przewiduje takiej możliwości?). W związku z powyższym brak jest podstaw do uznania, że zamontowana instalacja artystyczna "Tęcza" jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W piśmie PINB nie wyjaśnił na czym polegało postępowanie legalizacyjne. Nie wiadomo na podstawie którego przepisu uznano, że nie jest potrzebne ani pozwolenie na budowę ani nawet zgłoszenie. 
Również stwierdzenie że instalacja nie jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest delikatnie mówiąc rozmijająca się z tekstem. MPZG stwierdza, że:
§ 222. Plan określa zasady zagospodarowania dla terenu pl. Zbawiciela (3Kpm):
1) Plan ustala zachowanie symetrycznej formy placu - podkreślenie osi Stanisławowskiej.
2) Plan zaleca zachowanie i uzupełnienie zadrzewień wokół placu.
3) Plan zaleca uporządkowanie i wyznaczenie miejsc parkingowych wokół placu.
4) Plan ustala zachowanie linii tramwajowej, z uwzględnieniem ustaleń par. 31 pkt 2.
5) Plan zaleca podkreślenie i urządzenie reprezentacyjnej strefy wejścia do Kościoła.

Stowarzyszenie sprawy nie odpuści i będzie dalej występował w celu doprowadzenia do rozbiórki "Tęczy" - tej kosztownej fanaberii pani prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz