12 lutego 2014

Sąd Okręgowy uchyla zawieszenie ws. aktualizacji wieczystego, akt nie przeczytał

14 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie "wydał" postanowienie i uchylił zaskarżone postanowienie o zawieszeniu postępowania Sądu Rejonowego Warszaw Wola ws. aktualizacji opłat wieczystego użytkowania. Sąd Rejonowy zawiesił postępowanie w związku ze skarga Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" z dn. 28.06.2013 na uchwałę Rady Warszawy z dn. 18.12.2008 r. XLVI/1422/2008 ws. przekazania dzielnicom kompetencji prezydenta Warszawy (m.in. w zakresie opłat wieczystego użytkowania). Zdaniem Sądu Okręgowego prejusdycjalna okoliczność w sprawie nie zachodzi, gdyż  w bieżącej sprawie wypowiedzenie dokonał właściwy organ (Prezydent Miasta) i przez osobę upoważnioną (burmistrz dzielnicy Bemowo). Brak zatem związku między zaskarżoną uchwałą a podstawą prawną działania organu właściciela nieruchomości (sygn. akt V Cz 4811/13)
Postanowienie Sądu Okręgowego jest zdumiewające, skoro podstawą aktualizacji opłat wieczystego użytkowania co wynika zarówno z treści wypowiedzenia jak i udzielonego pełnomocnictwa jest m.in. uchwała Rady Warszawy z dn. 18.12.2008 r. XLVI/1422/2008. Zatem nawet jeśli uznać, iż wypowiedzenia dokonał właściwy organ (co jest nieprawdą, bo czyni to zawsze dzielnica), to fakt przywołania uchwały np. w pełnomocnictwie już powinno uzasadniać zawieszenie postępowania w związku z prejusdycjalnością skargi do WSA. W tej sytuacji należy zadać pytanie czy sędziowie Sądu Okręgowego (Bogusława Jarmołowicz-Łochańska, Magdalena Majewska oraz delegowana sędzia SR Joanna Machoń czytali akta, czy też wydają postanowienia na zasadzie "tak nam się wydaje".
To pytanie jest tym bardziej zasadne, jeżeli zważyć iż w postanowieniu Sąd Okręgowy nie odniósł się do twierdzeń powoda i Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" w odpowiedzi na zażalenie - nie tylko dotyczące sprawy uchwały jako podstawy wypowiedzenia i pełnomocnictwa, ale także w zakresie niedopuszczalności zażalenia, w związku z faktem iż pełnomocnik strony "pozwanej" reprezentował w sprawie także osoby nie mające zdolności procesowej. Sąd nie odniósł się ani jednym słowem do tej kwestii
W sprawie o sygnaturze V Cz 4811/13 Sąd Okręgowy dopuścił się błędu formalnego, który zostanie wykorzystany przez Stowarzyszenia w postępowaniu przed sądem rejonowym w celu zablokowaniu procesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz