11 stycznia 2014

Zgoda sejmu na ''bratnią pomoc''. Kto i skąd ją sprowadzi?

  
Wzywam kolegów publicystów, zarówno z I jak II obiegu, do analizy tekstu ustawy i jej konsekwencji dla suwerenności Rzeczypospolitej.

Moje obawy w tej kwestii wzbudził oficjalny komunikat sejmowy, którego fragment cytuję dalej. Czy jest w ustawie definicja ''sytuacji kryzysowej'', usprawiedliwiającej udział obcych sił, czy jest definicja ''terroryzmu'', czy jest definicja ''działania ratowniczego'' – czy też będzie o tym decydował abitralnie ten, kto jest w ustawie uprawniony [patrz podkreślenie w cytacie] do wezwania pomocy z zewnątrz, czyli bratniej pomocy, jak to określano w PRL? Czy ustawa wyklucza pomoc w ''zwalczaniu terroryzmu'' ze strony państw uprawiających terroryzm państwowy?

Witold Kalinowski, Klub Myśli Pozytywnej, Polskie Radio Armii Krajowej JUTRZENKA, Kongres Mediów Niezależnych

---
   Decyzją Sejmu uchwalona została ustawa o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe przepisy dostosowują prawo do przepisów unijnych dotyczących współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości transgranicznej oraz współpracy w sytuacjach kryzysowych. Ustawą objęte będą działania Policji, Straży Granicznej, BOR i Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z nowymi przepisami we wspólnych operacjach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby z państw unijnych oraz strefy Schengen. Natomiast działania ratownicze będzie można podejmować także z udziałem przedstawicieli innych państw, np. sąsiadujących z Polską. Podczas pobytu w naszym kraju zagraniczni funkcjonariusze i pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania polskiego prawa oraz procedur używania broni i środków przymusu bezpośredniego. Z wnioskiem o udział funkcjonariuszy lub pracowników zagranicznych służb będą mogli występować: komendanci główni Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej; minister spraw wewnętrznych z urzędu lub na wniosek szefa BOR lub komendantów głównych Policji, SG i PSP, a także Rada Ministrów. Ustawa będzie teraz rozpatrywana w Senacie




W. Kalinowski, Klub Myśli Pozytywnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz