1 stycznia 2014

Niewłaściwy organ w Warszawie rozpatruje wnioski użytkowników ws. aktualizacji

16.12.2013 Zarząd Dzielnicy Ochota odmówił aktualizacji opłaty wieczystego użytkowania na wniosek użytkowników wieczystych dla nieruchomości przy ul. Grójeckiej 194.

8.11 współużytkownicy wieczyści państwo B. wnieśli o aktualizację opłaty wieczystego użytkowania. Wnioski złożył także Triton Administracja i Zarządzania Sp. z o.o. reprezentujących mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej Triton Park oraz inni współużytkownicy wieczyści. Wniosek oparto na fakcie, iż operat szacunkowy wskazywał niższą wartość nieruchomości (o blisko 1000 zł na m2)  a od poprzedniej aktualizacji minęły 3 lata. Ten ostatni fakt jest istotny, albowiem w 2011 roku ustawodawca, co prawda ograniczył możliwości podwyżek opłat wieczystego użytkowania raz na 3 lata (ale także przy okazji uderzył w użytkowników wieczystych uniemożliwiając aktualizację  na wniosek użytkownika w okresie tych 3 lat). Jak widać przewrotność władzy nie zna granic. 
Uzasadniając odmowę Zarząd Dzielnicy wskazał na wyższą – jego zdaniem – wartość nieruchomości niż wskazaną w operacie szacunkowym zamówionym przez użytkownika. Fakt ten pokazuje zasadność skargi Stowarzyszenia Interesu Społecznego „Wieczyste” do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę kompetencyjną, skoro wniosek użytkownika wieczystego art.81 u.g.n. (aktualizacja z wniosku użytkownika) jest rozpatrywany przez niewłaściwy organ jakim jest zarząd dzielnicy. Wprawdzie błąd popełnili użytkownicy wieczyści składając wnioski do burmistrza dzielnicy, ale zgodnie z art.65§1 kpa jeżeli organ administracji jest niewłaściwy w sprawie powinien przekazać je do organu właściwego, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Wprawdzie KPA nie stosuje się w sprawach wypowiedzeń i wniosków ws. opłat wieczystego, jednakże zarząd Dzielnicy Ochota celowo wprowadził w błąd użytkowników wieczystych podejmując decyzję w sprawie, w której nie miał uprawnień i nie informując o swojej niewłaściwości. 
Nawet gdyby zarząd dzielnicy uznał nową opłatę, to byłaby ona przecież nieważna z mocy prawa, gdyż nie została zaakceptowana przez właściwy organ. 20 grudnia państwo B. złożyli wniosek do SKO w związku z odmową Zarządu Dzielnicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz