9 lipca 2013

OBCHODY 70 ROCZNICY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ 11 LIPCA 2013 R. W WARSZAWIE

ZAPROSZENIE
NA OBYWATELSKIE OBCHODY 70 ROCZNICY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ
11 LIPCA 2013 r. W WARSZAWIE

Szanowni Państwo!

12:00 Msza św. na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.
Przwodniczy: ks. Tadeusz Pikus Biskup Pomocniczy Warszawski
Mszę św. koncelebrują: ks.  Antoni Pacyfik Dydycz Ofm Cap.  Biskup Drohiczyński, ks. Mieczysław Mokrzycki Arcybiskup Metropolita Lwowski Przewodniczący Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy, ks. prałat dr Tadeusz Balewski, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w Warszawie, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej.

13:30 Marsz Pamięci â trasa: Plac Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat, ul. Krakowskie Przedmieście.
Uczestnicy w strojach stonowanych, transparenty z napisami miejscowości zaatakowanych i podaną liczbą ofiar, transparenty z napisami miejscowości rodzinnych pozostałych poza granicami. Kir na znak żałoby. Marsz w ciszy, będą odczytywane miejscowości i liczba ofiar (Wanda Pachla).
Marsz Pamięci będzie pierwszym po wojnie Marszem Jedności i Solidarności Kresów.
Głęboko wierzymy, że wszystkie kresowe organizacje i sympatycy ruchu kresowego wezmą udział w Marszu Pamięci, niezależnie od tego, z jaką prowincją zabraną są związane. Niech nie zabraknie obok Wołyniaków rodzin z dawnych województw: wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, tarnopolskiego,  lwowskiego i stanisawowskiego, z ziem I Rzeczypospolitej.   
15:00 Uroczystości przy Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, gdzie na zewnątrz znajduje się tablica upamiętaniająca ludobójstwo  dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Złożenie kwiatów. Przejście na Plac Zamkowy w okolice sceny â przemówienie okolicznościowe w imieniu organizatorów wygłosi dr Lucyna Kulińska z Krakowa, nastąpi przedstawienie delegacji, zaproszenie na imprezy towarzyszące, komunikaty związane z bezpieczeństwem i organizacją powrotów oraz zaproszenie na widowisko artystyczne.

16:00 Koncert Pamięci â pierwszy raz od okresu przedwojennego zostaną przypomniane polskie melodie z Wołynia i z Podola. To wkład młodych kompozytorów i  wykonawców w uczczenie pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Zapewne Kresowianie ze wzruszeniem wysłuchają piosenek z ojczystych stron. Zobaczymy Teatr Muzyczny Od Czapy, Marcina Styczenia, Piotra Bajusa, Lecha Makowieckiego, który wykona znaną balladę "Wołyń 1943". Na telebimach będzie wizualizacja fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych. Prowadzenie â Wojciech Reszczyński. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz