16 maja 2013

PiS zaskarżył do TK tzw. ustawę śmieciową


PIS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową; klub złożył też projekt zmiany tej ustawy - poinformował w czwartek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Ustawa wprowadza „drenowanie" kieszeni Polaków przez rząd PO-PSL rękami samorządów” - argumentował.

Szef klubu PiS na konferencji prasowej w Sejmie zwrócił też uwagę na „drastyczną podwyżkę cen za odbiór śmieci”. „Jedna z organizacji pozarządowych porównała ceny odbioru śmieci w Łodzi i w Monachium. Okazało się, że w Monachium jest taniej niż w Łodzi” - podkreślił.

Mariusz Błaszczak wskazał także na fakt, że w ankietach, które mieszkańcy wypełniają w związku z wejściem w życie ustawy śmieciowej, gminy żądają zbyt wielu informacji, co - jak mówił - za niezgodne z prawem uznał także Generalny Inspektor Danych Osobowych.

„To wszystko powoduje, że ustawa, która ma wejść od 1 lipca, powinna być zniesiona, a klub PiS złożył w tej sprawie projekt ustawy. Oczekujemy, że parlament szybko te zmiany przyjmie” - powiedział Mariusz Błaszczak.

Projekt PiS ma dać gminom możliwość wyboru: między obecnymi zasadami gospodarowania odpadami a tymi, które mają obowiązywać od lipca. „Uważamy, że proponowane przez nas rozwiązania powinny obowiązywać do połowy 2015 roku. To jest czas, który da nam możliwość wypracowania nowego systemu” - powiedział poseł PiS Adam Kwiatkowski.

Marcin Witko (PiS) podkreślał z kolei, że samorządy są nieprzygotowane do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej, czego dowodzić ma fakt, że „blisko 50 proc. z nich nawet nie obmyśliło procedur przetargowych”.

Witko poinformował, że w skardze do TK PiS zarzuciło m.in. brak doprecyzowania fragmentów dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „Ustawodawca nie określił wysokości opłaty. Nie wskazał dolnej ani górnej granicy opłaty” - mówił. Jak ocenił, może to prowadzić do „całkowitej samowoli” w wyznaczaniu opłat przez samorządy.

„Podnosimy też zarzut ponoszenia przez mieszkańców odpowiedzialności zbiorowej za segregację odpadów. W budynku wielorodzinnym wszyscy będą musieli ponieść karę, jeśli jedna osoba nie będzie segregowała odpadów” - zauważył Witko. (...)
Ustawę śmieciową do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżyło wcześniej także grupa posłów z SLD i Ruchu Palikota. Kiedy Trybunał rozpatrzy skargi - nie wiadomo? Można się spodziewać, że nawet jak to nastąpi TK odroczy wykonanie orzeczenia o 18 miesięcy, by dać czas ustawodawcy na poprawienie ustawy. W tej sytuacji radzimy nie czekać na orzeczenie TK i przystąpić do protestów przeciw uchwałom śmieciowym. W Warszawie prowadzą je Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE i NSZZ WYZWOLENIE. Oprócz wezwania Rady Warszawy o uchylenie uchwał śmieciowych, proponują złożenie wniosków ws. określenia i umorzenia opłat śmieciowych. Wzory w zakładce WZORY PISM WS. ŚMIECI.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz