19 grudnia 2012

KONFERENCJA WS. PROBLEMÓW PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI I OBSŁUGI SZKÓŁ


NSZZ 

Sekcja Oświaty i Wychowania  Regionu Gdańskiego

Gdańsk, 18. 12. 2012 rok

 

Pracownicy administracji i obsługi szkół

Komunikat



W dniu 11 grudnia 2012 r. odbyło się spotkanie w sprawie problemów pracowników administracji i obsługi szkół, organizowane przez Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Zebranie prowadzili: Wojciech Książek – przewodniczący i Barbara Kamińska - zastępca przewodniczącego Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.

 

Wśród kilkudziesięciu uczestników byli przedstawiciele szkół z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego, Kościerzyny, Lęborka, Starogardu Gdańskiego, Malborka, Rumi, Wejherowa, Kolbud, Kwidzyna, Żukowa, Sztumu, Goręczyna, Nowego Dworu Gdańskiego i Torunia.

 

W części wstępnej wystąpili: Barbara Kamińska – zastępca przewodniczącego Sekcji, Kazimierz Stoltmann – wiceburmistrz Kościerzyny, Iwona Jarosz-Lipkowska – radca prawny w biurze prawnym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Anna Mańkowska – dyrektor Gimnazjum nr 20 w Gdańsku, Katarzyna Dubicka - radca Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, Stefan Gawroński – członek Prezydium ZRG.

W skład zespołu redakcyjnego dokumentów konferencji wchodzili: Jolanta Gajewska – przewodnicząca, Beata Gleba, Stefania Jurkowska, Hanna Minkiewicz,

Uczestnicy zebrania przyjęli (w załączeniu):
  1. Apel do samorządów terytorialnych w sprawie trudnej sytuacji pracowników administracji i obsługi szkół.
  2. Stanowisko ws. likwidacji etatów obsługi szkół (w tym zamiaru likwidacji stołówek szkolnych).

Uczestnicy konferencji postanowili zwrócić się odrębnym pismem do wszystkich samorządów terytorialnych w województwie pomorskim oraz Komisji Zakładowych/Międzyzakładowych Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” o podjęcie tych zadań w celu rozwiązania występujących problemów.



  Hanna Minkiewicz                      Barbara Kamińska                       Wojciech Książek
      (Sekretarz Sekcji)                     (Zastępca Przewodniczącego Sekcji)      (Przewodniczący Sekcji Gdańskiej)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Gdańsk, 11. 12. 2012 r.




Apel uczestników konferencji
na temat sytuacji pracowników administracji i obsługi
placówek oświatowych




Uczestnicy konferencji apelują do władz samorządowych o:

  1. Zwiększenie nakładów finansowych na:
a.      Odmrożenie podwyżek (zbyt niskie wynagrodzenia, brak waloryzacji).
b.      Zwiększenie  funduszu na przeszeregowania (awansowego) (np. Tczew w układzie zbiorowym ma 1%, w Gdańsku 0,25%).
c.       Likwidację rozbieżności w płacach na tych samych stanowiskach pracy, zwłaszcza    w ramach tej samej JST (jedna JST, jedno stanowisko, a różna płaca).

  1. Regulacje prawne: treść układów zbiorowych/ew. regulaminów pracy. Apelujemy
 o zawieranie układów zbiorowych (na terenie działania Sekcji obowiązują  m. in.
w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, m. Tczewie, Kolbudach). W tym celu przygotowana zostanie dodatkowa oferta szkoleniowa Zarządu Regionu, ustali się listę doradców
-ekspertów, a także bank materiałów pomocnych do negocjowania szczegółów układów.

3.        Zwiększenie znaczenia Społecznej Inspekcji Pracy. Apelujemy o pomoc związkom zawodowym w organizacji wyborów Społecznych Inspektorów pracy, z uwagi na ich znaczenie dla zapewnienia właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy (niezrealizowane uwagi są podstawą do interwencji m.in. Państwowej Inspekcji Pracy). Muszą być wybrani przez ogół pracowników, a nie tylko przez rady pedagogiczne. Zarząd Regionu oferuje szkolenia dla SIP-ców, a także comiesięczne dyżury przedstawicieli PIP w budynku Zarządu Regionu.

  1. Umowy o pracę. Domagamy się zawierania z pracownikami umów na czas nieokreślony w przypadku wolnych etatów oraz właściwego stosowania przepisów związanych z ochroną danych o wynagrodzeniach.

                Ponadto apelujemy o:                             

a.       Uregulowania związane z przydziałem metrażu w poszczególnych rewirach, ze zwróceniem uwagi na fakt, że mniejsza liczba oddziałów nie zmniejsza powierzchni do sprzątania.

b.      Zapewnienie środków na sprzątanie „Orlików”, w tym na etaty obsługi i środki czystości konieczne do sprzątania okolicy boisk, szatni i toalet.

c.       Rozwiązanie problemu zastępstw za chorego pracownika – niedopuszczalne jest niepłacenie za pracę dodatkową – można zaproponować różne formy rozliczeń z pracodawcą (problemem szczegółowym jest przekraczanie etatu – np. przez maszynowych na basenie).

d.      Przeprowadzenie badań z zakresu wydatku energetycznego pracownika zgodnie ze wskazaniami PIP.

e.       Wprowadzenie etatu administratora sieci komputerowych, niezbędnego przy cyfryzacji placówek oświatowych.

f.  Zagwarantowanie środków na dodatki dla księgowych, płacowych i kadrowych,  ze względu na konieczność prowadzenia przez rok podwójnej rejestracji danych ( niekompatybilne programy aktualne i te wprowadzone w Platformie Oświatowej).

g.       Uwzględnienie w budżetach placówek oświatowych (ze względu na bezpieczeństwo) środków dla osób zajmujących się przewożeniem pieniędzy do i z banków (opłaty za obiady, legitymacje, pobory, bo nie wszyscy pracownicy mają konta, nie wszystkie rachunki są płatne przelewem).

h.      Zapewnienie środków na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji pracowników administracji i obsługi (np. na dodatkowe uprawnienia konserwatorów-gazowe, elektryczne).

i.        Utrzymanie w placówkach oświatowych działu księgowości.

j.        Zatrudnienie na pełnym etacie pomocy wychowawców w przedszkolach, szczególnie tych zajmujących się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

k.      Zapewnienie dodatków dla woźnych (jak dla niań) w przedszkolach dla dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Panie te często pełnią rolę pomocy wychowawcy np. po godzinach pracy opiekunek.
  
Oczekujemy informacji o trybie i czasie podjęcia wyżej wymienionych tematów (ew. też tych zawartych w załączonym komunikacie) – najlepiej za pośrednictwem Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”                                       

w ......................................

Z poważaniem:




  Hanna Minkiewicz                     Barbara Kamińska                             Wojciech Książek
   (Sekretarz Sekcji)                 (Zastępca Przewodniczącego Sekcji)      (Przewodniczący Sekcji Gdańskiej)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gdańsk, 11. 12. 2012 r.
  


STANOWISKO
uczestników konferencji zorganizowanej przez Sekcję Oświaty
 i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego
w dniu 11.12.2012 r.
w sprawie likwidacji etatów obsługi w placówkach oświatowych




Uczestnicy konferencji, członkowie Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego stanowczo sprzeciwiają się zamiarom likwidacji stołówek szkolnych, przejmowaniu kuchni w ajencje lub zastępowaniu ich cateringiem, który jest często zaprzeczeniem zdrowego żywienia. Obserwujemy większy rygor Sanepidu wobec kuchni szkolnych niż firm cateringowych. Posiłki dostarczane przez firmy zewnętrzne wymagają podgrzewania i rodzą kolejne problemy związane z ich dystrybucją, z zachowaniem norm czystości (czasami muszą wydawać panie sprzątające). 

Nasz sprzeciw budzi też wprowadzanie  do szkół zewnętrznych  firm sprzątających, których pracownicy nie czują związku z placówką, nie mają predyspozycji do kontaktów z dziećmi i młodzieżą, a ich praca nie podlega bezpośrednio ocenie dyrektora szkoły. Utrzymanie tych stanowisk pracy sprzyja tworzeniu dobrej, prawie domowej atmosfery, tak docenianej przez obcokrajowców w czasie oficjalnych wizyt w polskich   szkołach.
                


  Hanna Minkiewicz                      Barbara Kamińska                       Wojciech Książek
   (Sekretarz Sekcji)                 (Zastępca Przewodniczącego Sekcji)      (Przewodniczący Sekcji Gdańskiej)


Do wiadomości: Jednostki samorządu terytorialnego w województwie pomorskim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz