17 maja 2012

WIECZYSTE NIEWAŻNE OD 2003 ROKU


O wadach formalnych wypowiedzeń opłat wieczystego użytkowania gruntów pisałem już kilkakrotnie.. Sądy rejonowe wydały już w tej sprawie orzeczenia, z których bezspornie wynika iż podwyżki opłat wieczystego użytkowania dokonane od 2009 roku są bezskuteczne i nieważne

Ale sprawa dotyczy nie tylko ostatnich podwyżek. Prawie 100% podwyżek opłat wieczystego użytkowania w Warszawie jest bezskutecznych co najmniej od 2003 roku, a prawdopodobnie nawet od 1998 roku. Nie wdając się w szczegóły, wady polegają na niewłaściwości organu, osoby, pełnomocnictw oraz sprzeczności przepisów lokalnych z ustawodawstwem. Innymi słowy od lat spółdzielnie, mieszkańcy oraz różne podmioty prawne, użytkownicy gruntów, płacą opłaty nienależne, tylko po to by władze miasta marnotrawiły gigantyczne pieniądze poprzez umowy, których beneficjentami są różne grupy interesów prywatnych.

A zatem nie tylko można anulować ostatnią podwyżkę opłat (warto przypomnieć, iż nowe podwyżki od 2011 roku określane są w relacji do starej wysokości, a zatem podważając poprzednią de facto podważamy nową wysokość), ale także zażądać zwrotu nadpłaconych opłat 3 lata wstecz.

Wbrew temu co sądzą władze i obywatele, odwołanie można składać także po terminie 30 dni od doręczenia wypowiedzenia, pod warunkiem, że wypowiedzenie było prawnie bezskuteczne (czyli z punktu widzenia prawnego procedura nie została uruchomiona).Jeżeli Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyzna rację skarżącemu, wówczas opłata będzie unieważniona i będzie podlegała zwrotowi. Jeżeli nie przyzna racji, zawsze będzie możliwość złożenia sprzeciwu od orzeczenia do sądu rejonowego. Nie dotyczy to jednak sytuacji w której wypowiedzenie było skuteczne, aczkolwiek nieuzasadnione. W takiej sytuacji należało złożyć odwołanie w terminie. Ale przypominamy podwyżki w Warszawie (i nie tylko) były prawnie bezskuteczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz