6 lutego 2012

Wystawa IPN w Gdańsku - techniki inwigilacji

1.    Wystawa „Oczy i uszy bezpieki
IPN - Gdańsk


Od wczoraj, tj. od 17 stycznia w Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej można zwiedzić pokazywaną po raz pierwszy w województwie pomorskim wystawę pt. „Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956–1989”. Wystawę przygotowali pracownicy pionu edukacyjno-naukowego katowickiego oddziału IPN: Robert Ciupa i Ewelina Małachowska (wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2009 r.).

Ekspozycja jest pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956–1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo. Na 34 panelach wystawienniczych przedstawiono sposoby inwigilacji tych, którzy sprzeciwiali się systemowi. Wystawę podzielono na dwie części: z jednej strony zaprezentowano sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, z drugiej – ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych. Prócz materiałów ikonograficznych (np. zdjęcia wykonane z ukrycia) zobaczyć można także eksponaty: aparaty fotograficzne, sprzęt szpiegowski, magnetofony szpulowe, mininagrywacze. Materiały archiwalne pochodzą głównie z archiwum IPN. Eksponaty zostały pozyskane z komend wojewódzkich policji oraz ze zbiorów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


Wystawę można bezpłatnie zwiedzać codziennie (oprócz niedziel) w godzinach od 10.00 do 16.00. Wystawa prezentowana będzie w Gdańsku do 12 lutego. Zapraszam serdecznie!



2. Konkurs na pamiętniki, wspomnienia

Trwa konkurs ogłoszony 12 grudnia 2011 r., w przededniu 30. rocznicy wprowadzenia w PRL stanu wojennego, którego celem jest utrwalenie pamięci o losach Polski i Polaków w ostatniej dekadzie PRL. Jest to konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia dotyczące lat 80. XX w.

Prace konkursowe powinny mieć formę dziennika, pamiętnika lub wspomnień. Ich tematyka powinna dotyczyć lat 80 XX w., ze szczególnym uwzględnieniem okresu stanu wojennego. Zgłoszone prace mogą mieć formę rękopisu lub maszynopisu (tradycyjnego lub komputerowego). Przesłane na konkurs dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia muszą być dziełami indywidualnymi, nigdy niepublikowanymi w całości. Prace uczestnicy konkursu powinni nadesłać do dnia 31 sierpnia 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres pocztowy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa z dopiskiem „Konkurs na wspomnienia”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu 2012 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane przez IPN.

W załączeniu przesyłam pełny regulamin oraz informację o konkursie w formie pliku.

Zapraszam serdecznie do ewentualnego udziału i do rozpowszechnienia informacji o konkursie.


Z poważaniem,
Jan Daniluk



--
__________________________
Jan Daniluk
starszy inspektor - asystent prasowy
Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Gdańsku
ul. Słoneczna 59 a, 81-605 Gdynia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz