23 lutego 2012

Dramatyczne Ograniczenie Badań Naukowych

 INFORMACJA DLA KOMISJI ZAKLADOWYCH, CZLONKOW I SYMPATYKOW NSZZ "Solidarnosc" I DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKOW INSTYTUTOW POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Naukowcom grozi ograniczenie badań, wysyłanie na bezpłatne urlopy, a nawet likwidacja placówek badawczych. Dyrektorzy instytutów naukowych PAN alarmują, że wkrótce nie będą w stanie prowadzić badań. Powodem paraliżu jest coraz mniejsza ilość pieniędzy, jaka wpływa na ich konta z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To średnio 15 proc. mniej niż rok wcześniej, a w przypadku niektórych instytutów nawet 17 proc.

Tak pisze Rzeczpospolita 18-19.02.2012 w artykule "Polska nauka na krawędzi" http://www.rp.pl/artykul/19,814200-Polska-nauka-na-krawedzi.html (Wyskakujace okienko mozna zamknac klikajac x w prawym gornym rogu.)

Pytanie dotyczace tej sprawy skierowala do min Kudryckiej prof Marta Lesniakowska z Instytutu Sztuki PAN, wiceprzewodniczaca Krajowej Sekcji NSZZ Solidarnosc PAN. Bylo to krotkie konkretne pytanie z prośbą o wyczerpującą odpowiedź, mianowicie: W zwiazku z tym, że w ostatnich dniach instytuty PAN otrzymały dwie pierwsze raty dotacji statutowej za styczeń i luty niższe o ca 17-20% w porownaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, proszę o informację, czy oznacza to, iż w tym roku (2012) dotacja zostala zmniejszona o tyle %, czy może mamy do czynienia z prowizorium i kwota ostateczna na koniec roku będzie wyrównana do wysokości przynajmniej = 2011.

Odpowiedź Pani Minister była krótka, zwięzła, gladka i cząstkowa: "Następne transze pieniędzy instytuty otrzymają w kolejnych 2-3 miesiącach, a w nastepnym tygodniu, mam nadzieje, wydany zostanie projekt Rozporządzenia Ministra." Kropka.

Bylo to 15.02 na wspolnym posiedzeniu sejmowych Podkomisji stalych ds. nauki i szkolnictwa wyzszego oraz ds. ekonomiki edukacji i nauki, z porzadkiem dziennym: "Rozpatrzenie informacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyzszego na temat zasad finansowania nauki i szkolnictwa wyzszego z uwzglednieniem kryteriow dystrybucji srodkow". Nagranie video z tego posiedzenia jest w calosci dostepne z http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=30326EF781CCC126C125799D003A240F. Prof Marta Lesniakowska jest w srodku planu. Nasze pytanie jest okolo godz 16:56-58. Poparcie przedstawiciela Krajowej Sekcji Nauki Solidarnosci - okolo 17:12, Wiceprezesa PAN - 17:20. Odpowiedz Pani Minister - 17:56-57.

W dyskusji poslanka Łybacka (SLD) zglosiła ok 16:48 wazna propozycje wprowadzenia do ustawy budżetowej 1% odpisu od podatku CIT, placonego przez przedsiebiorstwa i firmy, na badania naukowe w wybranej przez platnika jednostce naukowej. Jeśli przejdzie, miałoby to działać od przyszłego roku na takich zasadach jak 1% odpisu z PIT-u. (Wybór jednostki obdarowanej należy do darczyncy.) Taki odpis dziala we Francji z powodzeniem od wielu lat.

Wg danych zebranych przez Solidarnosc PAN i Inicjatywe Obywatelska Instytutow PAN, jest to juz drugi rok ograniczania badan w instytutach PAN przez drastyczne zmniejszenie poziomu finansowania. Często jest to zmniejszenie lacznie nawet o 30% w porownaniu do roku 2010!

Jak sie wydaje, obecnie rzad i wspierajace go srodowiska przestraszyly sie duzej fali protestow (z widocznym udzialem pokolenia wnukow i ducha Solidarnosci) przeciwko wprowadzaniu cenzury w Internecie w ramach ACTA i przeciwko fikcyjnym nibykonsultacjom spolecznym.

Moze warto podjac probe poszerzenia frontu wskazujac, iz takze w nauce konsultacje byly calkowicie iluzoryczne. W ogole nie byl konsultowany z nikim najwazniejszy punkt ustawy o PAN - art 104, otwierajacy ustawowo droge do dalszego obnizania i tak juz drastycznie niskich wynagrodzen czonych w instytutach badawczych PAN. Tym samym obnizania poziomu badan naukowych w Polsce. Tego artykulu nie bylo w ogole w rozeslanym do konsultacji projekcie ustawy o PAN. Pojawil sie po raz pierwszy podrzucony przez ministerstwo nauki i szk wyzszego na komisji sejmowej i po 2 tygodniach juz zostal przyjety przez plenarne posiedzenie sejmu. Podobnie jak w sprawie ACTA minister moze zawsze liczyc na wierna wiekszosc PO w sejmie i senacie.

Z podobnym calkowitym lekcewazeniem przez poslow PO i ministerstwo oraz zatajeniem przez media spotkaly sie wyjatkowo liczne krytyczne glosy wielu srodowisk przedstawione w trakcie sejmowego wysluchania publicznego 9 listopada 2010 poswieconego projektowi ustawy Prawo o szkolnictwie wyzszym i zmian w innych ustawach dot. nauki. W tym glosy NSZZ Solidarnosc (Krajowej Sekcji PAN i Krajowej Sekcji Nauki) i Inicjatywy Obywatelskiej Instytutow PAN. Prosimy o przekazanie tych informacji wszystkim pracownikom Panstwa instytutow.

Marian Srebrny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz