31 marca 2011

DOŁĄCZ DO POSTĘPOWANIA SIS "WIECZYSTE" PRZED SKO

Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" zwóciło się 31 marca 2011 r. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją SKO w Warszawie z dn. 2.03.2011 sygn KO C 848/Ni/11 (doręczone 21.03.2011) o odmowie wszczęcia postępowania ws. o stwierdzenie nieważności orzeczenia SKO w Warszawie KOX/4165/Po/09 z dnia 13.12.2010 r. (oraz innych wymienionych w orzeczeniu z dn. 2.03.2011) i innych orzeczeń podtrzymujących podwyżki wieczystego użytkowania dokonane przez Urząd Dzielnicy Warszawa Żoliborz dotyczącymi Osiedle Żoliborz Sady IV nieruchomość o numerze KW WA1M/00043333/0 obręb 7-02-02 i 7-02-04 działki nr 2/2; 3/2; 3; 4/3; 4/4; 4/5; 18/3; 19/1; 28, a także przez inne jednostki dzielnicowe, członków Zarządów Dzielnic i samych Zarządów dzielnic M.St.Warszawy – wydanych mieszkańcom Warszawy, którzy wniosą o dołączenie do niniejszego postępowania.


UZASADNIENIE WNIOSKU

SKO swoją decyzję uzasadnia faktem, iż spory dotyczące opłat podwyżek wieczystego użytkowania są sprawami cywilnymi i zgodnie z art.80 uogn podlegają procedurze przed sądem powszechnym. SKO powołuje się na wyrok WSA z 2 lutego 2006 r. I SA/Wa847/05 stwierdzające, że do postępowanie dotyczące sporu o aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, do której mają zastosowania tryby nadzwyczajne umożliwiające wzruszenie decyzji administracyjnej Otóż Wyroki sądów administracyjnych mają znaczenie w indywidualnej sprawie i nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Ponadto wspomniany wyrok w sposób ewidentny jest sprzeczny z obowiązującą ustawą o gospodarce nieruchomościami, a zatem powoływanie się na nim w orzeczeniu SKO jest niezasadne. Zgodnie z art.79 ust.7 ustawy o gospodarce nieruchomościami: 7. Do postępowania przed kolegium stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego o wyłączeniu pracownika oraz organu, o załatwianiu spraw, doręczeniach, wezwaniach, terminach i postępowaniu, z wyjątkiem przepisów dotyczących odwołań i zażaleń. Do postępowania, o którym mowa wyżej, stosuje się również przepisy o opłatach i kosztach. Ustawa w sposób jednoznaczny określa jakie przepisy KPA stosuje się w postępowaniach ws. sporów dotyczących opłat użytkowania wieczystego. M.in. stwierdza się, że stosuje się przepisy o postępowaniu z wyjątkiem przepisów dotyczących odwołań i zażaleń, Innymi słowy do postępowania w powyższej sprawie stosuje się przepisy działu II czyli art.61-163 ustawy. Wyłączenie zgodnie z art.79 ust.7 dotyczy postanowień (rozdział 9) i odwołania (rozdział 10). Przepis art.79 ust.7 uogn ma charakter enumeratywny i nie przewiduje żadnych innych wyłączeń w zakresie przepisów KPA w dziale II. A zatem zarówno rozdział 12 (wznowienie postępowania) jak i 13 (uchylenie, nieważność) nie zostały z mocy ustawy wyłączone, a zatem mają zastosowanie. Także Trybunał Konstytucyjny orzeczeniem z dn. 10.06.1987 r. (P 1/87, OTK 1987 nr 1 poz. 1) stwierdził, że nie można w przepisach wykonawczych czy wykładni ograniczać uprawnień wynikających bezpośrednio z przepisów ustawy. A zatem w sprawach opłat wieczystego użytkowania przepisy kpa w zakresie wznowienia lub stwierdzenia nieważności znajdują zastosowanie, z tym że zamiast decyzji dotyczą orzeczeń.


---------------------------------------------------------

Apelujemy do mieszkańców Warszawy, którzy otrzymali orzeczenia SKO odmawiające uchylenia podwyżki opłat wieczystego użytkowania w Warszawie w roku bieżącym jak i w ubiegłych latach, o dołączenie do postępowania. Wzór pisma zamieszczamy poniżej:


Warszawa, dn …………………….


Wnioskodawca:

………………………………
………………………………
……………………………

do: Samorządowe Kolegium Odwoławczego
Ul. Kielecka 44 02-530 Warszawa

Na podstawie art.28 i 29 kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z moim interesem prawnym zawiadamiam o przymiocie strony i dołączam się niniejszym do postępowania administracyjnego wszczętego przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” z dnia 31 marca 2011 r. ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją SKO w Warszawie z dn. 2.03.2011 sygn. KO C 848/Ni/11, wnoszę o stwierdzenie nieważności orzeczenia SKO w Warszawie KOX/4165/Po/09 z dnia 13.12.2010 r. oraz innych orzeczeń wymienionych w piśmie stowarzyszenia, a także orzeczenia SKO w Warszawie z dn……………………. Nr …………………….. w mojej sprawie.
Postępowanie wszczęte przez Stowarzyszenie dotyczy de facto orzeczeń wydanych przez SKO ws. podwyżek wieczystego użytkowania dokonanych przez jednostki organizacyjne, członkowie zarządów i samych zarządów dzielnic z całej Warszawy, czyli także mojej sprawy.Równocześnie popieram i przyjmuje za własne uzasadnienie sformułowane przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”.

……………………
podpis





1 komentarz: