2 kwietnia 2010

PODWYŻKI NIEZGODNE Z PRAWEM

Stowarzyszenie Interesu Społecznego zawiadamia, że większość decyzji o podwyżkach wieczystego użytkowania w Warszawie (a także w wielu innych większych miast) są niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 78.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami: Właściwy organ zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia jej nowej wysokości. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć użytkownika wieczystego o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia.
Z brzmienia ww. przepisu wynika jednoznacznie, iż wypowiedzenie dokonuje właściwy organ. Zgodnie z art.4 pkt.9 ustawy o gospodarce nieruchomościami przez właściwy organ należy przez to rozumieć, z zastrzeżeniem art. 60, starostę, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa oraz organ wykonawczy gminy, powiatu i województwa w odniesieniu do nieruchomości stanowiących odpowiednio własność gminy, powiatu i województwa. Organem wykonawczym gminy, powiatu lub województwa jest w świetle prawa wójt, zarząd powiatu. W Warszawie będzie to prezydent M. St. Warszawy. Natomiast nie jest nim w świetle prawa urząd dzielnicowy. A właśnie wypowiedzeń dotychczasowych opłat wieczystego użytkowania dokonywały w Warszawie urzędy dzielnicowe.
Ponadto urzędnik który dokonuje wypowiedzenia musi mieć odpowiednie upoważnienie organu wykonawczego (Prezydenta Miasta) do wykonywania czynności prawnej w imieniu organu. Takowych upoważnień urzędnicy w Warszawie nie posiadają.

Innymi słowy, podwyżki wieczystego użytkowania w Warszawie nie zostały dokonane przez właściwy organ, a zatem są one na gruncie prawa bezskuteczne. Osoby, które otrzymały wypowiedzenia, powinny w ciągu 30 dni zgodnie z art..78 ust.2 ustawy wnieść pismo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie bezskuteczności wypowiedzenia, jako nie dokonanego przez właściwy organ. Zgodnie z art.78 ust.4, w sytuacji złożonego wniosku, użytkownik wieczysty ma obowiązek uiszczenia opłat według starej wysokości. W przypadku oddalenia wniosku, zapłaci zaś nie więcej niż opłata wynikająca z wypowiedzenia.
Osoby, które nie złożyły wniosku w ciągu 30 dni mogą nadal złożyć wniosek o stwierdzenia bezskuteczności wypowiedzenia, jako że nie dokonanego przez organ, z tym że uiszczają opłaty zgodnie z nową wysokością do czasu orzeczenia SKO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz